Staff List

Headteacher

Mr Kevin Burdis

 

Deputy Headteacher

Mr Mike Jackson - Child Protection Officer

 

Senior Leadership Team

Mrs A Carruthers - Business Manager

Mrs S Collins - Assistant Headteacher, Class 4, Cluster 1 Leader & Maths Coordinator

Mrs J Brown - Assistant Headteacher, Class 7, Cluster 2 Leader & English Coordinator (up to year 6)

Mrs C Hill - Upper 2, Cluster 5 & Science/Outdoor Learning/Food Technology Coordinator

Miss C Duffield - Class 8, Cluster 3 & Additional Needs Coordinator

Miss R Walton - Class 11, Cluster 4 & ICT Coordinator (on maternity leave)

Mr Ford-Hutchinson - Class 11, Cluster 4 & ICT Coordinator (maternity cover)

Miss E Steele - Upper 6, Cluster 6 Leader & English Coordinator (from year 7)

 

Teachers

Miss A Morton - Class 1

Mrs V Marshall - Class 3

Mrs H Moulton - Class 4

Mrs K Thompson - Class 4 (on maternity leave)

Mrs S Oliver - Class 5

Miss L Caisley - Class 6

Mrs K Hunter - Class 9

Miss A Walker - Class 10

Miss H Appleby - Upper 1

Mr J Parker - Upper 3

Miss J Moffitt - Upper 4

Mr D Evans - Upper 5

 

HLTAs

Mrs C Green - Head of Learning Support

Miss T McHenry - Class 2

Mrs J Bainbridge - Class 7 (on maternity leave)

Mrs C Appleby - Class 8

                              Mrs C Davis - Upper 6                                

 

Teaching Assistants

Miss A Ali

Mrs N Beesley

Mrs A Bell

Miss M Benson

Mrs C Bolton

Miss A Brash

Miss G Bray

Mrs D Brett

Mrs C Brown

Mrs J Brown

Miss M Carter

Miss S Clark

Mr B Collis

Miss K Cowen

Mrs R Critchley

Mrs J Davidge

Miss L Davies

Miss Lucy Davison

Mrs E Dimelow

Miss S Donnelly

Mrs G Eaton

Mrs L Henderson

Mr R Hogg

Mrs G Horwood

Mrs J Kalogerou

Miss J Kilpatrick

Teaching Assistants Cont.

Miss S Knight

Mrs H Lamb

Mrs G Lucas

Mrs S Lumley

Mr D Manners

Mrs M Mason

Miss M McConnell

Mrs H McIntyre

Mrs K McKeith

Miss G McLeod

Miss L Mitchell

Miss S Orr

Mrs J Phillips

Mrs C Renwick

Mr S Riddell

Mr P Roberts

Miss E Robinson

Mrs H Sale

Miss B Sherlock-Carroll

Mrs C Siney

Miss Rachel Storey

Miss JL Taylor

 Miss L Thornton

Miss S Wallace

Mr A Welsh

Mr J Wheadon

 

Behaviour Support Assistants

Mr J Carruthers

Mr A Thompson

 

Hygiene Assistants

Mrs L Gray

Mrs S Wakenshaw

Mrs S Hurst - General Assistant

 

External Agencies working in school

Gill Barker - Occupational Therapist (NHS)

Gill Oliver - Physiotherapist (NHS)

Sarah Staffiere - Physiotherapist (NHS)

Rachael Howitt - Speech and Language Therapist (Independent)

Ranelle Denholm - Speech and Language Therapist (NHS)

Mo Cox - Speech and Language Therapist (NHS)

Sue Emery - Speech and Language Therapist (NHS)

Ben Oliver - (T4Y)

Naomi Gray - (T4Y)

Gill Tidyman -  Life Coach (Bliss)

Janet Wilkinson - Psychotherapist (Barnardos)

 

Administration

Mrs Y Burns - Senior Admin & Support Manager

Miss M Wright - Additional Needs Support Assistant

Mrs L Wheadon - Admin Assistant

Mrs C Caw - Clerical Assistant

Mr J Tolley - IT Technician

 

Kitchen

Mrs T Morgan - Catering Unit Manager

Mrs L Scott - Kitchen Assistant

Mrs D Grant - Kitchen Assistant

 

Site Staff

Mr T Thompson - Caretaker

Mrs M Barlow - Cleaner

Mr D Hurst - Cleaner

Mrs A Coxon - Cleaner

Ms D Jones - Cleaner